öttusa

Versenyprogramba. A verseny öttusa általában zajlanak a következő sorrendben:

és épülnek rendszer kreditpont. Minden sor tudományág-specifikus szabvány, amikor a sportoló van töltve 1000 (Jumping # 150; 1200) pontokat. Ha ő képes lesz felülmúlni ezt a szabványt, versenyző kap egy bizonyos számú további pontot, míg be nem tartása a standard párt eltávolítjuk a megfelelő pontokat. Szerzett pontok a különböző típusú programok adunk.

Lövés. Lövés a pneumatikus pisztoly (4,5 mm) álló helyzetből egy 10 m távolságban egy álló célpont formájában koncentrikus körök. A átmérője a cél # 150; 155 mm. Sportolók kell, hogy 20 lövés. Szünet a felvételek között nem haladhatja meg a 40 másodpercet. Hit a cél hozza a nyíl 1-től (a külső kör) és 10 ( „alma”) pontot. Kopogó 172 pontból 200 lehetséges, a sportoló kapja a 1000 vizsgálati pontokat. Minden pont felett (lásd alább) a sportoló 172-et (levonva) 22 pontot, annak érvényes eredményeket.

Vívó. Az egyetlen típusú öttusa, ahol ellenfelek harcolnak egymás ellen szemtől szemben # 150; körmérkőzéses. Minden mérkőzés nem tart tovább, mint 1 perc # 150; előtt az első injekció (sztrájkok felszíni # 150; az egész testet, az injekció végezzük bejegyzés útján elektrofiksatora). Ha a versenyzők egyike sem a harc során nem volt lehetséges, hogy egy injekciót, mind veszít. Pontozási pontokat adnak mennyiségétől függően nyert sportoló nyer. Több mint 70% -a nyereség a teljes megtartott ülések száma általuk versenyző kapja 1000 „standard” pontot. Minden győzelem ez a „limit” hoz neki extra pontokat minden „felesleges” vereség, illetve elveszíti az azonos mennyiségű pontot. Ezek ára nyereség / veszteség függ a találatok számát, ez általában + / # 150; 28 pont.

Úszás. Freestyle 200 m távolságra. Eredmény 2:30 min férfiak # 150; és ennek megfelelően 02:40 Női # 150; Ez hozza a párt 1000 vizsgálati pontokat. Minden 0,3 másodpercben fent (lent) az eredménye ez javult (csökkent) rekord a négy pont.

Jumping. Lovaglás az akadályokat, a parttól 350 # 150; 450m magasság akadályokat. # 150; 120 cm, szélessége # 150; a 150. Ezek közül az akadályokat kell egy dupla és egy tripla rendszerekben. A pass útvonal van beállítva megfigyelési idő (például, a távolság 400 m ez 2:18 perc). Az eredmény a közreműködők teljesítményét úgy határozzuk meg, az eredeti 1200 pont büntetőpont: a lejárt idejű (4 pont minden „extra” per másodperc) és a technikai hibák (30 pont # 150; Az akadály leütött 40 pont # 150; Minden engedetlenség az útvonalon, 40 pont # 150; Az esés a lovas vagy ló). Ha egy versenyző több mint 2-szer magasabb, mint a határidő, akkor megkapja az ő teljesítménye 0 pont. A szabályok szerint, „ismerős” a lovas és a ló, amelyen ő jár (a döntetlen), van 20 perc alatt megy a kezdet. A bemelegítő versenyző vehet „a” lovak öt vizsgálati akadályokat.

Futó (kereszt). Cross-country (vagy fut az út / pálya stadion), a 3 km-re. A világbajnokságon, az olimpiai játékok és versenyek a vb résztvevői indul egyenként időközzel, hogy határozza meg a különbséget az eredmények után az előadások az előző négy típusú programok. Az első a verseny kezdete a vezető az összetettben, majd # 150; Sportoló második helyen, stb Így a teljes győztes a verseny határozza azonnal # 150; végén a versenyt, anélkül, hogy további konverziós pontot. (A minősítő versenyeken esetleges általános a verseny kezdete résztvevők, ebben az esetben, hogy készítsen 1000 vizsgálati pontokat kell futtatni a távot 10:00 perc (a nők # 150; 11:20), minden fél másodpercben magasabb / alacsonyabb, mint a standard fokozza / lebontják teljes index sportoló 2 pont. Ezen kívül a verseny engedélyezett változtatásokat a fenti sorrendben tudományágak, de minden esetben kell futtatni a legújabb vizsgálati eredmények.)

Változások a szabályokat. Idővel, voltak bizonyos szabályok változását az egyes tudományágak és a képlet a verseny egészét.

Eleinte, a meghatározó a győztes foglalta által elfoglalt helyet a résztvevők az egyes eseményeket. 1954 óta, az eredmények teljesítményét versenyzők minden fokozat értékeljük kredit szemüveg, amelyeket aztán összegezzük.

A történelem a öttusa. Keverjük össze olyan különböző tudományágak, mint a forgatás, vívás, úszás, díjugrató és futó sport kínált az alapító a modern olimpiai mozgalom Per De Kuberten, aki azt írta, hogy egy ilyen vizsgálat, mint senki más, „lenne egy tisztességes teszt erkölcsi tulajdonságait az ember, az ő fizikai képességek és készségek, és így nekünk ideális, sokoldalú sportoló. "

Az ötlet önmagában nem új sport öttusa. A program az olimpiai játékok és egyéb sportos játékok az ókori Görögországban és része volt az öttusa (betűk. # 150; „Öt futam”), amely tartalmazza a futás, birkózás, távolugrás és gerely és a lemez. A rendelkezésre álló megfelelő készségek gondolták idején szükséges képzett harcos, és a győzelem az olimpiai játékokon ebben a fajta program tartják a leginkább tisztelt.

Egy hasonló ötlet vezérelte, és Coubertin amikor kidolgozta a programot az öttusa. Ez összehozta a legfontosabb a katona-huszár ismeretek: lovaglás, fegyverek birtoklása és lőfegyverek, leküzdésében vízi akadályok úszás, utazás nehéz terepen gyalog. A megfelelő sportág szerepel a programban, majd a fizikai képzés a katonai oktatási intézményekben a különböző országok (és néhány helyen volt egy kötelező része a záróvizsgák).

Ennek ellenére az ötlet a Coubertin nem azonnal talál megértést. A kezdet az öttusa tartottak csak az ötödik a sorban az olimpiai játékok (1912).

A legelső bajnok öttusázó volt, a svéd Gustaf Liliehok, aki tudja, hogy mintegy 32 versenyző. Érdemes megjegyezni, hogy 1948-ig események öttusa, amelyet azután „a tisztek olimpiai öttusa”, részt vehettek csak tisztek (például az Egyesült Államokban az olimpián 1912-ben képviselt S.Patton György, a jövő híres katonai parancsnoka a második világháború) és a versenyek magukat, ahogy már fogva nevét, csak része az olimpia.

1948-ben létrehozta az International Union of Öttusa (UIPM). Egyik alapítója és első elnöke volt Dirssen Gustaf (Svédország), a korábbi olimpiai bajnok (1920).

És már 1949 égisze alatt az új uniós Stockholmban rendezett első World Öttusa Bajnokság, nyert svéd Tage Byurefelt. Sikerét teljesen természetes volt, mert abban az időszakban 1912-1956 befogadó, az olimpián folyamatosan nyert versenyzők Svéd (az egyetlen kivétel # 150; Olimpia 1936, amikor a győzelem ment a képviselő Németország). Összességében a svéd sportoló nyerte 9 alkalommal az olimpiai öttusa versenyeken az egyéni versenyben. Ugyanakkor Lars Hull az olimpiát nyert kétszer (1952 és 1956), ő is lett az első a történelemben a „civil” világbajnok, 1950-ben megismételte a sikert egy évvel később.

1981 óta ő tartotta a világbajnoki nők körében. Anne lett az első bajnok Algren (Svédország). Legfőképpen személyes címek (4) nyerte a dán Eva Fellerup. Háromszor nyerte meg a World Cup egyik a jelenlegi vezetők a női öttusa Syuzanna Vorosh (Magyarország). Szovjet atléta Irina Kiseleva volt a legerősebb kétszer (1986, 1987). A csapat a verseny még nem egyenlő a sportolók Lengyelország: 9 győzelem. Hatszor rangsorolt ​​első képviselői az Egyesült Királyságban, négy # 150; honfitársaink.

Annak ellenére, hogy a nagy hagyományokkal, és közel egy évszázados tapasztalat, mint az egyetlen sport, „kitalált” kifejezetten az olimpiai játékok, időről időre vannak hívások, hogy megszüntesse a öttusa az olimpiai programban # 150; állítólag annak a ténynek köszönhető, hogy ez tényleg csak népszerű néhány európai országban (amely rendszeresen ad otthont a kontinens bajnokságok). Ebben a részben a technikai küldött képviselőit foglalja magában közel 100 ország (köztük Magyarország Öttusa).